Wyniki najnowszych badań - na blogu Exploratora:

https://wydawnictwo-explorator.blogspot.com

  • Oborniki Śląskie
  • 71 310 26 90
  • 601 72 71 36
  • email

Książki Exploratora

 

obrazek do informacji o firmie

Bogusław Wróbel

Nieznane Tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku

Książka "Nieznane tajemnice III Rzeszy na Dolnym Śląsku" opowiada o wciąż podejmowanych próbach odnalezienia skarbów i dzieł sztuki ukrytych przez Niemców pod koniec wojny. Docieka sekretów związanych ze zbudowanymi przez hitlerowców podziemnych fabrykach zbrojeniowych pod Górą Wapienną, w Maślicach, w podziemiach twierdzy w Kłodzku i w Potoku.

Obszerny rozdział poświęcony jest niemieckim schronom przeciwlotniczym, które często były budowlami o wyrafinowanej konstrukcji. Najciekawsze wśród nich z pewnością były tzw. wieże przeciwlotnicze, a zwłaszcza artyleryjskie, których sześć zbudowano w Berlinie. Mało znane są także zebranie przez autora dane o specjalnej służbie wywiadu niemieckiego, utworzonej w 1933 r. przy Ministerstwie Lotnictwa Rzeszy. Ukryta ona była pod kryptonimem Forschungsamt (Instytut Badawczy) i zajmowała się podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych – nie tylko w III Rzeszy ale i na całym (?) świecie. Do dziś nie wiadomo, jak było to technicznie możliwe, ale zachowane dokumenty potwierdzają, że Niemcy przechwytywali rozmowy np. między Londynem i Nowym Jorkiem. W 1944 r. główne wydziały Forschungsamtu przeniesiono z Berlina do Wrocławia z powodu alianckich bombardowań stolicy Rzeszy.

Godny uwagi jest też wątek tzw. Złotego Pociągu i prób jego odnalezienia przez W. Podsibirskiego.

Książka zawiera 140 zdjęć archiwalnych oraz 23 mapy, schematy i szkice. Większość z nich publikowana jest po raz pierwszy.

----------

ISBN 978-93-7339-132-1

Agencja Wydawnicza „Cindarella Books” Andrzej Zasieczny
Warszawa ul. Siedmiogrodzka 20
cbwydawnictwo@home.pl


obrazek do informacji o firmie

Sławomir Kordaczuk i Bogusław Wróbel

Tajne bronie Hitlera – ślad polski

W książce "Tajne Bronie Hitlera – ślad polski" Sławomir Kordaczuk i Bogusław Wróbel opisują główne programy zbrojeniowe III Rzeszy (V-1, V-2, V-3, broń chemiczna), ośrodki badawcze i poligony doświadczalne (Peenemünde, Blizna – Pustków, Międzyzdroje, oraz podziemne fabryki zbrojeniowe (Mittelwerke – Dora, Ebensee, St. Georgen, Brzeg Dolny i inne).

We wszystkich tych miejscach można było spotkać Polaków wykonujących prace przymusowe oraz więźniów obozów koncentracyjnych. Ich wspomnienia, a więc relacje z pierwszej ręki, stanowią istotną część książki.

Opisano także miejsca upadków lub eksplozji w powietrzu (co było znacznie częstsze) bomb latających V-1 i rakiet balistycznych V-2 na Podlasiu, jak też operację „Most” (wywiezienie części rakiety V-2 z okupowanej Polski przez Włochy do Wielkiej Brytanii).

Książka zawiera 119 zdjęć archiwalnych oraz 20 map, schematów i szkiców. Znaczna ich część publikowana jest po raz pierwszy.

----------

ISBN 978-83-7339-082-9

Agencja Wydawnicza „Cindarella Books” Andrzej Zasieczny
Warszawa ul. Siedmiogrodzka 20
cbwydawnictwo@home.pl


obrazek do informacji o firmie

Bogusław Wróbel

UKRYTE SKARBY - Niezwykłe losy dzieł sztuki na Dolnym Śląsku w latach 1942-1950

Tajemnicze mapy, plany z zaznaczonymi miejscami ukrycia skarbów, zapomniane przez Boga i ludzi miejscowości kryjące wielkie tajemnice…
I to w cale nie w przygodowej powieści dla młodzieży!

Pod koniec II wojny światowej na terenie Dolnego Śląska trwała akcja ukrywania skarbów kultury – rzeźb, obrazów, książek, dokumentów, cennych wyrobów ze złota i srebra - były to dobra pochodzące z całej Europy, w tym także zagrabione w Polsce.
Tuż po zakończeniu działań zbrojnych rozpoczęła się akcja ich poszukiwania, w której brały udział specjalne oddziały wojsk radzieckich, oficjalni przedstawiciele polskiego rządu, szeregowi urzędnicy tworzącej się administracji i ogromna rzesza… szabrowników. A było o co zabiegać – w końcu na tym terenie znalazły się między innymi „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi, część „Skarbu Priama”, obrazy Matejki, Biblioteka Pruska z Berlina, rysunki Dürera, a także "Serwis Łabędzi", z którego niewielki talerzyk sprzedano przed kilku laty za kwotę 30 tysięcy złotych.

Autor książki przez kilkanaście lat zbierał nieliczne zachowane dokumenty, zeznania świadków, wertował archiwa polskie i niemieckie w poszukiwaniu śladów tych działań. Dzięki temu powstała niezwykła, dobrze udokumentowana opowieść o prawdziwym poszukiwaniu ukrytych skarbów.

----------

ISBN 978-83-61039-14-3

Wydawnictwo Europa. Wrocław 2009
www.wydawnictwo-europa.pl

Recenzje:

Jedną z największych wartości tej książki jest to, że w dużym stopniu oparta została ona na nie spenetrowanych do tej pory materiałach archiwalnych zgromadzonych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Instytucie Herdera w Marburgu.
dr Rafał Eysymont, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego

To praca wyjątkowa na rynku wydawniczym (…). W sposób przystępny dla szerokiego grona czytelników przybliża skomplikowaną tematykę zabezpieczenia, a później odzyskiwania dóbr kultury w czasie i po II wojnie światowej.
Robert Heś, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Choć „Ukryte Skarby” to rzetelny dokument, czyta się go jak powieść przygodową (…). Dla tropicieli tajemnic – lektura obowiązkowa. Dla pozostałych – uzależniająca.
Joanna Lamparska, dziennikarka, współpracownik „National Geographic”